Domů / Reportáže / „13“ je nešťastné číslo
„13“ je nešťastné číslo

„13“ je nešťastné číslo

… tedy, jak kdy. Třeba když je 13 lidí v místnosti, dá se to lehce vyřešit tím, že jich 12 prostě odejde. A co v Geocachingu? „13“ je, jak je teď moderní říkat, čelenž:). A nebo, jak říkal Sean Connery ve filmu Past: „Impossible … but doable!“ Třináctkou se samozřejmě myslí odlovit 13 různých typů keší v jeden den. Protože mnoho z nich je na mapě jen chvilku a / nebo je jich málo, není taková příležitost každý den. Vlastně není skoro žádný den. Ale vezmu to pěkně od začátku.

Někdy před měsícem jsem začal reálně zvažovat účast na Gigaeventu v Mainzu. Nicméně s počtem naježděných kilometrů se můj odpor k řízení přes víkendy zvětšuje. Tak jsem zkoušel najít někoho, kdo by měl místo v autě. Nejdřív se to nedařilo, ale asi 2 týdny před konáním eventu se objevila dvoučlenná posádka, která měla nevytížený dopravní prostředek. To už zvažoval účast i druhý kolega a nakonec se dal dohromady team: Xork42, Kalesin42, RadostHordos a miiike (tj. já).

Záhy jsem začal zjišťovat, co všechno by se dalo ulovit. A protože mě zaujala poznámka, kterou Xorg42 pronesla, že se chtějí soustředit hlavně na ikonky, pročesával jsem mapu křížem krážem. Tři ikonky jsou už z podstaty celého eventu jasné: GIGA, GPS Maze a LAB. Dále tradička, mysterka, multina, earthka, wigo, letterbox, těch jsou všude tisíce (no, některých jen desítky, ale stejně). To máme šest dalších ikonek. Super, dál nacházím i pár virtuálek a webek. Skvěle, jedenáct! A co event? Přímo u Gigaeventu žádný ten den není, ale brzy nějaké objevím a celkem blízko. Dvanáct! Co tedy zbývá? Headquarters i s jejich Block Párty do Německa asi nedostanu (i když Brian tam určitě bude), A.P.E. letadlem nestihnem, takže CITO? Že by někdo v sobotu uklízel zaneřáděné Německo? No, kdyby ano, v zájmu věci bych se přemohl a uklidil i jinou část zeměkoule, než rodnou vlast. Hmm…, v Mainzu není, ale zanedlouho objevuji relativně blízko hned dvě!

Matně si vybavuji, že nejvíc ikonek keší odlovených v jediný den má snad jeden kačer na světě, a to právě Třináct. Dvanáct ikonek v jeden den má celkem dost kačerů, protože obdobná příležitost byla před dvěma lety v Praze. Nicméně víc než 12 tenkrát ulovit nešlo. LABky ještě neexistovaly (a místo GIGA to byl Mega event). Honem na Project GC a zkouším to s tím počtem ikonek zjistit. Jenže (sakra :)) ono to chce statistiku omezit konkrétní zemí. Zkouším tedy geocachingové velmoci: ČR, Německo a jakési Spojené státy. A nikoho se třinácti nenacházím! Tak jestli se tohle povede, tak to nebyl postaven tým, ale DREAM TEAM:).

A je to jasné, tohle se musí naplánovat. Odesílám nástřel přehledu keší ostatním a do práce se dává Xork42. Nejprve se nevěřícně ptá, zda jí správně vychází 13 ikon a pak se dá do mravenčí práce. Ladí až k úplné dokonalosti itinerář, včetně přejezdových časů a alternativních keší u těch typů, které by mohly být problematicky nahraditelné. Za Gigáč a Maze ale alternativu nemáme:). Za poslední týden jsme si vyměnili dobře padesát mailů. Kalesin42 se soustředí na ladění vozidla a nakonec přichází z Mladé Boleslavi zásadní zpráva: Ano Octavia II kombi by měla v této úpravě v pohodě absolvovat cestu tam, a snad i zpět. Cesta zpět je ale už nepodstatná. Po odlovení třinácti ikon klidně dojedeme domů přes čerstvě uklizené Německo stopem.

Část itineráře

Část itineráře

Plán je jednoduchý a jasný: Odlovit maximum možných ikon ještě před Gigaeventem. Navíc do kempu, kde budeme přespávat, musíme přijet před půl devátou večer, a to je od Mainzu téměř 80 km. Takže není čas váhat a bude šrumec. Na druhou stranu itinerář říká, že hotovo by mohlo být lehce po poledni, skoro tomu ani nechceme věřit. Aby ale vše stoprocentně vyšlo, vyjíždíme v pátek raději těsně před půlnocí, abychom hned po půlnoci mohli ze seznamu škrtat první odlovené kousky.

Ikona 1: Tradička
Jestli něco v Německu stojí za to, tak TB Hotely, které jsou snadno dostupné z dálnice a jsou většinou vypiplané k dokonalosti. Až je budete hledat, dívejte se na počty FP (Favorite points) – občas jsou to opravdu závratná čísla. Náš první zářez má „malebné“ jméno Fichtelzwergs TB-Hotel „Zur Luisenburg” a stalo se to ve 2:24 ráno. Hurá, už jen 12 ikonek. A myslíte, že jsme v logbooku byli zapsáni dnes jako první? Ani náhodou, až třetí:). Další cíl, kde musíme být přesně, je až event v 5:20. Máme tedy naplánovány ještě tři další TB hotely, ale stíháme jen dva. Ten druhý s asistencí policie, která nějak nechápe, proč vyjíždíme z polňačky ve 4 hodiny ráno. Ve svitu Fénixe do očí rovnou přiznáme Geocaching a od toho okamžiku jsou oba policisté velmi přátelští. Škoda jen, že to nebyl Simír.

První odlovený TB Hotel

Ikona 2: Event
Ospalé venkovské nádraží Lohr am Main cca 120 km od Mainzu v pět ráno. Nikde nikdo až v 5:20 se objeví skupinka 4 Němců včetně ownera. Tak jim vysvětlujeme proč jsme tu a oni zase říkají, že když jsme se na event přihlásili, mysleli si, že je to nějaký blbý vtip. V předvečer bylo přihlášeno 8 lidí, 4 místní a 4 z druhé strany zeměkoule (my). Zapisujeme se na stylový logbook, přejeme jim šťastnou cestu – jedou taky na Gigáč, jak plyne z názvu eventu Mit der Bahn zum Guttenberg MEGA Event. Loučíme se slovy, že se tam snad potkáme. Tomu se smějí, prý tam bude hodně lidí…

 

Ikona 3: Webcam
Ve stejném městečku je jedna z vytipovaných webek. Pěkně se pod ní naskládáme a v 5:53 škrtáme ze seznamu již třetí ikonku. A hurá do auta, dalším cílem je 80 km vzdálené CITO v 7:30 ráno. Na místo dojíždíme s půlhodinovým předstihem.

 

Ikona 4: CITO – Urberach räumt auf
To je zvláštní, co lidí různých národností chce přiložit ruce k dílu a uklidit jedno zapadlé německé parkoviště. Napočítali jsme asi 5 českých aut, ale i holandská, rakouská, belgická, … Někteří se s tím fakt nepářou. První audina odjíždí z parkoviště asi tak minutu potom, co se zalogovali a vlastně ještě před oficiálním začátkem. My ale zas tak nespěcháme a s růžovými pytlíky vyrážíme do křoví, mezi spousty nášlapných bomb hledat bordel. Pytle celkem slušně naplníme, vyfotíme spousty trackovatelných aut a v cca 8:05 už opravdu nikde není ani papírek. Poměr kačeři vs. odpadky je totiž celkem vyrovnaný.

CITO

 

Ikona 5: Virtual cache
Asi o 30 km dál je keška Eisenbahnfreund na nádraží. Je to kousíček od letiště Frankfurt, kde máme záložní virtuálku. Úkolem je vyfotit vlak a nějak vtipně pojmenovat onu fotku. Vlaky jezdí tak dva do minuty, takže žádný problém. V 8:30 máme hotovo a říkáme si, že dáme i tu záložní na letišti. Jenže jsme ho jen dvakrát obkroužili, protože se nepovedlo rozumně se přiblížit ke správnému terminálu. Nic se ale neděje, zpoždění je zanedbatelné. Jedeme na další úlovek.

Virtuálka

Ikona 6: Letterbox
Geo Post Office – Rüsselsheim/Hessen. Asi by se to dalo nazvat „zeleným letterboxem“. Prostě jdete na souřadnice, které jsou napsané přímo v listingu a tam najdete schránku (doslova) s keškou. V ní je navíc razítko, takže proto letterbox. Tady už jsou desítky kačerů a místní se asi diví, proč na konci té slepé ulice před vstupem do lesa najednou parkuje tolik aut. Asi je ten les čarokrásný:). V 9:30 hotovo. A teď vzhůru do Mainzu, od kterého jsme, co by kamenem dohodil. A ještě před zaparkováním na doporučeném parkovišti si dáme cvičně další ikonku.

Opravdu zelenozelený Letterbox

Ikona 7: Wherigo
Zapomeňte na české Wherigo, 20 stage na kterých sbíráte předměty a když něco přehlédnete, jdete přes půl centra Prahy zpět – Nein, zu kompliziert! Tady prostě hrajete Lotto v teple domova a za svitu monitoru. No, a po dostatečném množství pokusů vyhrajete souřadnice. Parkujeme, jdeme do křoví, do kterého se noří další kačeři ze všech světových stran. Na úzké pěšince logují, fotí si TB, vyměňují souřadnice dalších cílů, pokřikují na sebe a vykonávají malou potřebu. Prostě takový trochu zmatek v jinak pořádkumilovném Německu. Ale tímto jsme v 10:00 za polovinou celodenního cíle!

 

Ikona 8: Multicache
Parkujeme v Mainzu u budov IBM. Odhadoval bych, že jsou tak ze 70–80. let. Tenkrát to asi bylo moderní, ale dnes je už na první pohled vidět, že architektura sídel IT firem je dávno jinde. Jdeme asi 1,5 km ke krátké multince. U medvěda (keš se jmenuje Da steppt immer noch der Bär) spočítáme písmenka v nápisu. Den ještě nezačal a už jsme unaveni, takže naponěkolikáté se konečně shodneme na stejném čísle a počítáme souřadnice. Keš je strááášně daleko, přesně 33 m od místa, kde stojíme. Máme maličkou geoslepotu a taky nám celý den trochu dělají problém ty německé hinty. Ale paní z páru dalších kačerů, který se k nám na tuto kešku přidal, zkušeně šahá do úkrytu a vytahuje překrásnou filmovku:). Je 10:40 a my se vydáváme směrem k centru.

Na parkovišti u IBM

Na parkovišti u IBM

Ikona 9: Mysterka
Tak tahle nebyla plánovaná. I když máme mysterek v Maizu na seznamu několik, tahle se nám prostě přihodila. Jdeme takhle po ulici a najednou v protisměru zastavuje auto „bludných holanďanů“. Ale oni zjevně nebloudí, vybíhají z auta, jeden nese žebřík, který v běhu zručně rozkládá, přistavuje ho k takovému tubusu s bilboardem… A ne, nechystají se lepit plakáty, objevuje se petka. Zíráme na to doslova s otevřenou pusou a s nesmělým dovolením se zúčastňujeme podpisové akce. Podle kódu dohledávám, že máme T5ku ze série kopírující 50. rovnoběžku. A stylově to celé trvalo maximálně 50 sekund, skoro ani nestačíme poděkovat. Bylo to tak trochu BF – Brute Force, respektive DF – Dutch Force. No, a v 11:00 se náš seznam strategických cílů povážlivě zkracuje. Ještě chvíli a nebude na co útočit.

Mysterka

Mysterka

 

Ikona 10: LAB cache
Na tuhle ikonku jsme se asi nejvíc nachodili. V Mainzu bylo celkem 30 Labek a jako první jsme vzali tu, která nám byla nejblíž, a to Drususstein ze série The Roman Mainz. Jenže když jsme byli kousek od ní, zjistili jsme, že jsme v jiné nadmořské výšce a navíc daleko od nejbližšího vstupu za hradby. Pobíháme sem a tam jak splašení králíci a koukáme, kde má celý areál tu správnou dírku. Nakonec se samozřejmě povedlo a v 11:30 máme první LAB cache. Až teď si vlastně uvědomujeme, že tu ani v tom seznamu logů neuvidíme. Škoda, ale jdeme do finále.

První LABka

První LABka

Teď už jdeme (skoro) rovnou na hlavní akci – Giga event. Po cestě ještě vezmeme dalších pár LABek a několik tradiček. A je to jako vždy při podobných akcích – kešky se ani nedostanou do úkrytu, kačeři si je předávají z ruky do ruky. Dobré je, že se fakt nemusíte tvářit nenápadně. Možná je to zde podobné, jako třeba zasedání NATO. Mudlové prostě opustili město, GPSku neuvidíte snad jen u psů a koček. Trackovatelné je skoro vše, včetně zmíněných psů, kol, kočárků, lopat (jednu vezeme z Prahy) a židlí (tu jsme později viděli na GPS Maze).

ČAGeomobil

ČAGeomobil

 

Ikona 11: GIGA Event
Hodně zvolňujeme tempo, zapisujeme se „až“ asi ve 13:00 hodin. Uvědomujeme si, že už vlastně není kam spěchat. Obsahem samotné haly s Gigaeventem jsou zejména stánky s rozličnými geopředměty, ale všude je super atmosféra. Je i krásné počasí, takže z tohoto pohledu se event rozhodně podařil. Jo, a potkali jsme skupinku němců z ranního eventu v  5:20.

 

Zajímavostí byla jedna tradička před halou s eventem. Měla opravdu speciální verzi logbooku pro účely Giga eventu.

Logbook tradičky před Gigáčem

Logbook tradičky před Gigáčem

 

Ikona 12: GPS Maze
Prostě vejdete do budovy a zapíšete se, ale COŽE?? To mělo být jednoduché, jistota, formalita! TOHLE, že je fronta??? Moc německých slov neznám, ale teď se mi vybavují samá, která bych tady asi nahlas říkat neměl (třeba zatáčka). No nic, zkrátím to, ve 14:15 se zapisujeme a smekáme klobouk před partou ČAGea, která GPS Maze pro tento event dodává takzvaně „na klíč“. Potkáváme známé tváře a celá Maze je ještě promyšlenější a propracovanější než v Praze. Skvělá práce! A naopak naši chválí Němce. Jednak prý disciplinovaně čekají ve frontě, nikam nespěchají a netlačí se, ale hlavně se o ně organizátoři celého eventu neuvěřitelně skvěle starají.

 

Ikona 13: Earthcache

Earthka je jen asi půl kilometru od GPS Maze, nečekáme žádnou komplikaci (ale to jsme si o Maze mysleli taky) a ani nenastává. Otázky jsou jednoduché a v angličtině, které rozumíme. Tedy jedno menší drama být mohlo. Kolega si při focení na kouli (viz. foto) sednul. A ta se začala opravdu povážlivě hýbat. Jen jsem se snažil odhadnout, zda se rozjede do řeky, nebo do centra ke kostelu. Vzhledem ke své velikosti by koule určitě měla velký potenciál ničit. Vše dobře dopadlo, takže někdy před třetí hodinou si můžeme definitivně říct: „A je to!“:).

 

Earthka a já

Earthka a já

Myslíte si, že je to konec? Není! Správný kačer je jak Vilém dobyvatel. Když někam vstoupí, tráva tam 100 let neroste. Samozřejmě obrazně. Takže bylo nezbytně nutné obejít všech 30 LAB keší a ostatních pár kousků, které se nám připletly do cesty. O tři hodiny později už jsme pletli akorát my – nohama. Asi v 18:30 s 29 km v nohou nasedáme do auta a vydáváme se do kempu. Tedy já se vydávám do spánku.

Přespíme blízko základny Ramstein s tím, že třeba druhý den zahlédneme letadla. Kemp je naprosto čistý a upravený, paráda! V neděli jsme ulovili další necelou desítku keší, jednu hezčí než druhou, protože si vybíráme. Např. letterbox v malém vagónku, tedy opravdu velikost large. Nebo kešku, kterou sice bylo jednoduché najít, ale bylo dost složité se do ní i zapsat (viz spoiler). A ne, letadla jsme neviděli. Pro zmíněný letterbox zajíždíme pár kilometrů kvůli suvenýru za Spolkovou zemi i do přilehlého Sárska. No, a tím je pohádky konec, už jen cesta zpět a někdy v sedm večer nás vítá Praha.

Když shrnu výlet do čísel, pak jsme za dva dny a dvě noci:

  • Ujeli téměř 1400 km (v Mladé Boleslavi se nespletli, Octavia dojela bez sebemenších problémů).
  • Nachodili dalších asi 35 km.
  • Odlovili 29 keší, eventů a jiných rozličných potvůrek za bodík + 30 LAB keší.
  • Xork42 odlovila jedno klíště, přes hranice do ČR se nedostalo.
  • Intenzivně používali 10 GPS zařízení (telefony, tablety, turistické GPS, …)
  • Získali jsme 6 suvenýrů – 4 spolkové země, GIGA Event a GPS Maze.
  • Splnili cíl 13 ikonek v jeden den.
  • A celou dobu jsme si to PARÁDNĚ užívali!
13 ikon

13 ikon

 

… A jedna naprosto nevýznamná poznámka na závěr:

Vlastně těch 13 ikon nikde nebude pořádně vidět. Přímo na gaocaching.com je LABka jen jako číslo v počtu odlovených kešek. A známý server se statistikami project-gc.com s LABkami nepočítá vůbec. Ale to nevadí, my víme, že je MÁME! A pak, že je 13 nešťastné číslo:).

 

Epilog:

V úterý mi od kamaráda přišel dotaz, kolik, že to vlastně máme ikon a k tomu připojený obrázek:

Epilog - 14 ikon

Epilog – 14 ikon

Scroll To Top