Domů / Seriál / Krabku jsem nenašel, ale bodík je doma!
Krabku jsem nenašel, ale bodík je doma!

Krabku jsem nenašel, ale bodík je doma!

Původní princip geocachingu, kdy se ukryje krabička, kterou najdete a zapíšete se do logbooku, se záhy po vzniku této hry „posunul“. Proč? Asi proto, že kačer je tvor společenský. Ukázalo, že chodit sám po krajině je sice super, ale nebylo by špatné se občas potkat ve větším houfu se stejně postiženými a pokecat, či udělat něco užitečného. A když už se potkáme, tak proč by to nemohlo znamenat, že nám přibude bodík do statistik? Tak takhle nějak se asi zrodila celá kategorie „kešek bez krabiček“. Těmto keším-nekeším se dnes budeme věnovat ve třetím pokračování našeho seriálu.

Nejprve pojďme na různé typy eventů, neboli událostí.

 

Event („kasický“)
Jde o setkání kačerů, které primárně slouží k osobní výměně zkušeností, ukázání si geocoinů a travelbugů (pro ty, co nevědí o čem mluvíme, obojí vysvětlíme v příštím pokračování seriálu). Event může mít různé programy. Třeba vzdát poctu seriálu Červený trpaslík, zahrát si pár her, pořádně se najíst, netradičně oslavit Silvestr, naučit se šplhat na stromy, zostudit pár kačerů svojí úžasnou hrou prší,… Pořadatelem by ale měl být vždy kačer. Na takovém koncertě Pink Floyd se sice s jistotou sejde více, než 15 lidí (což by měl být minimální počet účastníků eventu), ale primárně koncert není geocachingová akce. Také by event neměl být zaměřen na prostý sběr keší v okolí. Myslím, že doba eventová (nehledal jsem to ve statistikách) je na podzim až v zimě. To jich najdete velké množství. Asi proto, že počasí se horší a je příjemné se scházet s kolegy. Pro zajímavost – první event na světě vůbec, byl pořádán v Austinu (USA) 24.3.2001 a první event v Čechách 6.2.2004 v Praze. I event má zpravidla logbook (dnes už to není povinné), do kterého se zapíšete a svou účast logujete také serveru – ne jako u klasické keše „našel jsem“, ale „zúčastnil jsem se“ (attended). U eventu je také povinnost před jeho konáním poslat log „zúčastním se“ (will attend). Už proto, že kapacita eventů může být leckdy z určitých důvodů omezena a po jejím naplnění organizátor vyhlásí stop stav. A věřte, že někdy se objeví stop stav už pár minut po publikování eventu. Eventy mají ještě jednu odlišnost od tradičních keší, když založíte keš, její návštěvu nelogujete. Přece ji nebudete hledat, když víte, kam jste ji schovali (teda obvykle:)). U eventu je to jinak, pokud se jako organizátor i účastníte, klidně logujete svoji účast.

Megaevent (megáč, óóóbrovskááá událost)
V podstatě jde o setkání za konkrétním účelem, jako u klasického eventu, jen tentokrát plánujete, že se sejde víc, než 500 kačerů. Přidělení ikonky megaevent se musí dopředu projednat přímo s Groundspeakem. Dříve se mohlo stát, že jste uspořádali „běžný“ event a přišlo opravdu hodně lidí a díky tomu se z něj ve skutečnosti megaevent stal. Potom jste mohli jako organizátoři zpětně GS požádat o změnu statusu. Toto ovšem platilo pouze do loňské říjnové změny pravidel, nyní už není možné zpětně status ME přidělit.
Loni se konaly dva megaeventy v Praze. První v září – Geocoinfest Europe a druhý v prosinci – Geoskořápky. Megáč může být publikován až rok dopředu. Třeba dnes se již proto můžete přihlásit do Mnichova nebo víme, že se bude konat vůbec první megaevent na Slovensku.

CITO event (uklízecí událost)
CITO je zkratka – Cache In Trash Out, neboli, volně přeloženo, odpadky pryč a místo nich keš. CITO je typ eventu, kdy nestačí jen přijít, ale musíte také pro zalogování něco vykonat. Konkrétně smyslem CITO je vyčistit dané území, např. park, les, apod. od věcí, které tam nepatří. Takového eventu jste se mohli zúčastnit třeba loni ve Stromovce. CITO jsou Groundspeakem tak podporována, že dokonce existuje kalendář všech CITO akcí. Většina je jich ale pro nás dost z ruky:(.

Lost & Found Event
Pokud jste se některého z těchto eventů konaných v období 30.4.–3.5.2010 nezúčastnili, pak ikonku do svých statistik již nezískáte. Byl to speciální typ eventu u příležitosti výročí 10 let od rozhodnutí Billa Clintona, kterým umožnil vznik geocachingu.

Groundspeak’s Lost & Found Celebration
U výše zmíněných eventů jste měli možnost ikonku získat kdekoli ve světě. S touto ikonkou je to komplikovanější. Získali ji pouze ti, kteří byli 4.7.2010 na akci přímo v sídle GS. Takových kačerů bylo přesně 1500.

Groundspeak Block Party
Další z těžko dostupných akcí je Groundspeak Block Party. Pořádá je opět přímo GS, a to v sídle firmy a přilehlém okolí. První proběhla 20.8.2011 a i loni jste měli jednu příležitost k účasti. Pokud budete pečlivě sledovat internet a budete mít chuť cestovat do Seattlu, podaří se možná tuto vzácnou ikonku získat i vám:). Reportáž z poslední Block Party nalezete zde.

GPS Adventures Maze Exhibit
Zvláštní typ eventu, který má za úkol seznamovat lidi s problematikou navigace a geocachingu. Dlouho byla možnost tuto ikonku získat jen ve Spojených státech a v Kanadě. Loni jsme ale konečně měli možnost díky ČAGeo navštívit GPS MAZE EUROPE i v Evropě, konkrétně v Praze. Byla to první mimoamerická maze. Pěkný článek o tom, jak se tento sen uskutečňoval, si můžete přečíst zde.

 

No, a tím máme za sebou všechny typy keší bez krabičky, které souvisí se setkáváním většího či menšího počtu kačerů. Zbývá ještě několik typů, kde také nenajdete klasickou krabičku, ale bodík do statistik dostanete.

 

Virtuální keš (virtuálka)
Virtuálka vznikla proto, aby bylo možné založit keš i tam, kde by fyzická krabička příliš dlouho nevydržela. Musíte doložit, že jste na místě byli tím, že autorovi zašlete informaci, kterou lze zjistit na udaných souřadnicích. Co to přesně je, stanoví autor v popisu keše. Často jde o konkrétní údaj např. z pamětní desky, z domu, apod. Tyto keše ale již od roku 2005 nelze zakládat. Vlastně lze, jen v jiné hře s názvem Waymarking. Existující virtuálky ale můžete lovit stále. V ČR existují pouze dvě, a to Praha, Staroměstské náměstíCache my Czech (Prague) (to je tedy pragocentrismus:)). Výhodou však je, že je obě ulovíte během 15 minut:). Pro další musíte do zahraničí. Zejména v USA jich existuje stále mnoho.

Webcam Cache (webka)
Tato keš se podobná virtuální keši nejen osudem. Od roku 2005 ji opět nejde zřídit jinak, než ve hře Waymarking. Důkazem přítomnosti na místě, a tedy podmínkou pro zalogování, je fotka. Buď z veřejně dostupné kamery, nebo vlastní z příslušných souřadnic, co přesně máte autorovi poslat se opět dočtete v listingu. Dnes je v ČR aktivních už jenom 6 webcam keší (obsah odkazu na wiki není aktuální, první dvě webky jsou už v archivu).

 

Locationless Cache (keš bez polohy)
Rovněž osud keší tohoto typu je podobný dvěma předchozím. Dnes už je ani neodlovíte, v roce 2008 byly definitivně archivovány a převedeny do hry Waymarking. Jen pro zajímavost, na místě keše se hledal určitý objekt, např. socha nebo most, apod. Po té bylo třeba odeslat souřadnice a často i foto autorovi.

Earthcache (earthka, nebo jsem slyšel zeměkeš)
Keš je sice virtuální, ale má bohulibý úkol – vzdělávat kačery v geologii. Ukázat zajímavosti o naší planetě. Proto musí být založena jen v místě, kde se taková geologická zajímavost nachází. Třeba zde můžete vidět vrstvy hornin, zkameněliny, apod. U earthky není nutné, aby byla vzdálena minimálně 161 metrů od jiné fyzické keše. Ale v tom konkrétním místě, u jedné geologické zajímavosti, by měla být pouze jedna. Earth keše mívají velmi zajímavé listingy, povinností autora je mj. příslušný geologický jev srozumitelnou formou vysvětlit. A nemusí být jen jeden, earthka může mít i více zastávek. Autor také může požadovat splnění úkolů. Ty však musí být splnitelné na místě keše (např. zjistěte, jaký sklon mají vrstvy hornin,…) a nesmí být jen dohledatelné třeba na internetu. Úkoly zašlete autorovi emailem a zpravidla rovnou logujete nález keše na serveru. Pokud jsou odpovědi špatně, autor se ozve:). Eartcache mají svoji webovou stránku v angličtině, zde si můžete vše přečíst velmi podrobně. Kdo neumí anglicky, nalezne informace v češtině třeba na wikipedii. Earth keší je v ČR mnoho, namátkou třeba Prameny v Mariánských lázních, Zlato Kašperských hor (obě jsou z unikátní série 45 Earthcache kačera Alkeh04), Mumlavské vodopády,… Mimochodem dříve mohl autor stanovit povinnost odeslat s logem také foto logujícího. Dnes už je to jen dobrovolná záležitost, jejíž splnění autora určitě potěší.

Benchmark
Benchmark je posledním typem keše-nekeše. Vlastně je to už spíš nekeš, protože se nezapočítává ani do celkových statistik. Vidíte sice, kolik jste jich ulovili, ale bodík za ně nemáte. Jde o místo geometrického zaměření, které má pevně stavenou pozici a k ní nadmořskou výšku. V ČR jsou to všeobecně známé trigonometrické body. Logovat je můžete opět přes několikrát výše zmíněný waymarking.

 

Tím jsme dokončili přehled typů keší, se kterými jste se mohli setkat nebo ještě setkáte. Příště se trochu blíže zaměříme na předměty, které můžete v krabičkách nalézt.

2 comments

  1. martin.simek

    Jen pro presnost. Casto to nelibe nesou nekteri cacheri 😉 ale podminkou pro ucast na MEGA eventu je 500 a vice dolozitelne registrovanych fyzickych osob a nemusi to byt nutne chacheri 😉 Zdravim Te a dekuji za moc hezky clanek! Martin

  2. Ahoj, taky Tě zdravím a díky za pochvalu i upřesnění. Vidíš, to jsem nevěděl, že na Megaeventu nemusí být nutně kačeři :). Což je ale zajímavé, protože občas je na eventech stovky nicků, ale fyzických osob klidně dvojnásobek. Takže je megáčů možná víc, než si myslíme :).

Scroll To Top